İleri Seviye Kol Kası büyütme programı

Kol Kası Geliştirme Programı

Kol kaslarını geliştirmek her vücut geliştiricinin hayalidir. Kol kası geliştirme programları her ne kadar uygulansa da bazı hatalar yüzünden kol kaslarında istenilen verimler alınamamaktadır. Biceps büyütme programı ve triceps büyütme antrenmanı uygularken en önemli hatalardan biri çok fazla kol antrenmanı yapmaktır. Kol kaslarını geliştirme antrenmanı haftada 2 günden fazla yapmak kol kaslarına faydasından çok zararı dokunabilir. Kol kası geliştime programı uygulanırken Beslenme çok önemlidir. Daha büyük kollar için öncelikle sağlam bir antrenman programı, Düzenli ve güçlü bir beslenme ve çok iyi dinlenmek gerekir.

Kol kası programı

  • Dumbell Curl 5 x 8
  • Z Bar 4 x 8
  • Preacher dumbbell curl 4 x 8
  • Hummer Curl 4 x 8
  • Cable One arm triceps extention 4 x 12
  • Cable Pushdown 4 x 8
  • Dips 4 x 8
  • Cable Kickback 4 x 12

Tekli Serbest çalışmanın avantajları

Bu antrenmanda kolların eşit şekilde büyümesi için Serbest çalışma şekline önem verilmiştir. Bazı sporcularda sorun olan kol kasının diğerinden büyük olması problemi işte bundan kaynaklanmaktadır. Serbest çalışma sitili Kolların eşit şekilde büyümesi ve eşit şekilde güçlenmesi için oldukça önemlidir.

Neden sağ kol ile sol kol arasında kas farkı olur ?

Bir kol kasının diğerinden ufak yada büyük olması yapılan antrenmanlarda kasılma sırasında ağırlığı güçlü olan kolun daha çok kaldırması yüzünden, kolun bir tarafı güçlenirken diğer tarafı güçsüz kalmasıdır. Örneğin Barbell Curl hareketini yaparken sağ kolumuz güçlü olduğundan ağırlığı daha fazla yüklenmekte bu yüzden sol kolumuz daha zayıf kalmakta yada tam tersi işte bu tip antrenmanlar da zamanla kolumuzun bir tarafı diğer tarafına göre küçük kalmaktadır.

Resimli Kol kası geliştirme hareketleri

Dumbell Curl

5 x 8
Z Bar

4 x 8
Preacher dumbbell curl

4 x 8
Hummer Curl

4 x 8
Cable One arm triceps extention

4 x 12
Cable Pushdown

4 x 8
Dips

4 x 8
Cable Kickback

4 x 12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir