İleri Seviye Kol Kası Büyütme Programı

Kol Kası Geliştirme Programı

Kol kaslarını geliştirmek her vücut geliştiricinin hayalidir. Kol kası geliştirme programları her ne kadar uygulansa da bazı hatalar yüzünden kol kaslarında istenilen verimler alınamamaktadır. Biceps büyütme programı ve triceps büyütme antrenmanı uygularken en önemli hatalardan biri çok fazla kol antrenmanı yapmaktır. Kol kaslarını geliştirme antrenmanı haftada 2 günden fazla yapmak kol kaslarına faydasından çok zararı dokunabilir. Kol kası geliştime programı uygulanırken beslenme çok önemlidir. Daha büyük kollar için öncelikle sağlam bir antrenman programı, düzenli ve güçlü bir beslenme ve çok iyi dinlenmek gerekir.

Kol Kası Programı

 • Incline Dumbell Curl 4 x 8
 • Z Bar Scott Curl 4 x 8
 • Preacher dumbbell curl 4 x 8
 • Hummer Curl 4 x 8
 • Cable One arm triceps extention 4 x 12
 • Cable Pushdown 4 x 8
 • Dips 4 x 8
 • Cable Kickback 4 x 12

Tekli serbest çalışmanın avantajları

Bu antrenmanda kolların eşit şekilde büyümesi için serbest çalışma şekline önem verilmiştir. Bazı sporcularda sorun olan kol kasının diğerinden büyük olması problemi işte bundan kaynaklanmaktadır. Serbest çalışma sitili kolların eşit şekilde büyümesi ve eşit şekilde güçlenmesi için oldukça önemlidir.

Neden sağ kol ile sol kol arasında kas farkı olur ?

Bir kol kasının diğerinden ufak yada büyük olmasının en büyük nedeni yapılan antrenmanlarda kasılma sırasında ağırlığı güçlü olan kolun daha çok kaldırması ve bu yüzden kolun bir tarafı güçlenirken diğer tarafın güçsüz kalmasıdır. Örneğin; Barbell Curl hareketini yaparken sağ kolunuz daha güçlü olduğundan ağırlığı daha fazla yüklenmektedir, bu orantısız yüklenme sonrasında sol kolunuz daha zayıf kalmakta yada tam tersi olduğundan bir kol kası daha fazla gelişim sağlarken diğeri tam anlamıyla gelişim sağlayamamaktadır.

Resimli Kol kası geliştirme hareketleri

Incline Dumbell Curl

4 x 8
Z Bar Scott Curl

4 x 8
Preacher dumbbell curl

4 x 8
Hummer Curl

4 x 8
Cable One arm triceps extention

4 x 12
Cable Pushdown

4 x 8
Dips

4 x 8
Cable Kickback

4 x 12

3 thoughts on “İleri Seviye Kol Kası Büyütme Programı

 • 4 Temmuz 2020 tarihinde, saat 17:23
  Permalink

  Bu hareketlerin hepsini bi günde mi yapıcaz yoksa her birini bir gün mü

  • 8 Temmuz 2020 tarihinde, saat 23:44
   Permalink

   Sadece kol antrenmanı yapacaksanız programı Haftada en az 2, en fazla 3 kez tek seferde uygulayabilirsiniz.
   Eğer bölgesel antrenmanlara dahil edecekseniz, ön kol ve arka kol egzersizlerini bölerek uygulayabilirsiniz. Örneğin göğüs + ön kol çalışması gibi. Bir kas grubunun antrenman sonrası toparlanabilmesi için en az 48 saatlik süre gereklidir. Bunu göz önünde bulundurarak antrenmanlarınıza dahil edin. Daha detaylı bilgi için Fitness program rehberi yazımızda tüm incelikleri öğrenebilirsiniz.

 • 24 Eylül 2020 tarihinde, saat 19:16
  Permalink

  yaptın mı işe yaradımı kanka bende başlicam

Yorumlar kapatıldı.