Barbell Front Raise

Barbell front raise; Ayakta sabit durarak yapılan, ağırlık barını öne doğru kaldırma egzersizidir. Üç kısımdan omuz kaslarını, ön omuz, yan omuz ve arka omuz olarak ifade edebiliriz. Omuz kaslarının gelişmesi için her açıdan farklı hareketler gerekmektedir. Barbell front raise hareketi de bunlardan biridir. Ön omuz kaslarına odaklanarak gelişmeyi ve güçlenmeyi sağlar. Tüm seviyeler için uygun olan bu omuz fleksiyon egzersizi, güç oluşturmak, omuz hareketliliğini iyileştirmek ve omuzun ön kısmını şekillendirmek için tercih edilen bir egzersizdir.

Hareketin adıBarbell Front Raise – Halter öne açış
HedefGüç
Etki Alanı Omuz
Yardımcı AletBar, Halter
Hefes Kas GrubuÖn Omuz, Yan Omuz, Üst Göğüs
SeviyeBaşlangıç

Barbell Front Raise

Barbell Front Raise Nasıl Yapılır

Barbell Front Raise Nasıl Yapılır

  • Omuz genişliğinde ağırlığı tutun
  • Kollarınız dirsekler uzatılmış şekilde düz bir şekilde olsun. Başın öne dönük olmalı, omuzlar dik ve göğüs yukarı bakmalıdır. 
  • Omuzunuzu esneterek hareketi yapın, önünüzdeki ağırlığı kaldırın. Halter omuz yüksekliğine çıkana kadar kolların hareketine devam edin.
  • Ağırlığı kaldırırken nefes verin, indirirken nefesinizi tüketerek yavaşça başlangıç ​​pozisyonuna dönün.

Vücudunuzun sıcak olması, kaslarınızda hareketin daha fazla etki etmesini sağlayacaktır. Bu nedenle egzersizi yaparken dinlendiğiniz süreyi, fazla uzatmayarak vücut ısınızı kaybetmemeye özen gösterin.

Barbell Front Raise Nereyi Çalıştırır

Barbell Front Raise Nereyi Çalıştırır

Barbell Front Raise Faydaları

Bu egzersizde ağır yükler kullanmak yerine düşük veya orta ağırlıkları tercih edebilirsiniz. Omuz eklemine aşırı yüklemeyin çünkü eklem zorlandığında yaralanmalara neden olabilir.

  • Hafif tekrarlarda yapılan omuz fleksiyon hareketi, omuz hareketliliğini iyileştirmek, omuz yaralanması veya omuz ameliyatından sonra fizik tedavide kullanılan bir yöntemdir. Bir oklava veya bir sopa yardımıyla öne açışlar yaparak, omuz eklemlerinin daha esnek olması amaçlanır.
  • Ön ve yan omuz kaslarını geliştirir: Barbell front raise, hedef etki alanı ön omuz kasıdır, ön omuz kaslarının gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Etki alanı ön omuz kası olsa da yan deltoid kasının da çalışmasını sağlar.
  • Diğer çalıştırdığı alternatif bölge ise üst göğüs kası olan up pectoralis klavikula kısmıdır. Bu bölgeyi daha çok omuzla göğüs arasında kalan, göğsün üst kısmı olarak ifade edebiliriz. Her ne kadar ön omuz kasını izole etmiş olsada, klavikula kısmınıda etkileyen front raise bu bölgeninde gelişmesini azda vurgulamaktadır.

Barbell Front Raise Faydaları

3’lü Deltoid Kasları

  • Antrerior Deltoid Omuzun önünü kapsayan kas yapısı
  • Lateral Deltoid – Medial Deltoid Yan kısmı kapsayan kas yapısı
  • Posterior Deltoid Arka kısmı kapsayan kas yapısı
omuz kasları anatomisi

Yorumlar kapatıldı.