Kajunun Faydaları

Kajunun Faydaları Nelerdir: Kaju fıstığı, mango ve antep fıstığı içeren Anacardiaceae familyasına ait bir bitkidir. Kuzeydoğu Brezilya’nın kıyı bölgelerine özgüdürler. Böbrek şeklindeki tohumlar, tropikal iklime sahip yerlerde yaygın olarak yetiştirilirler. Kaju, Hindistan, Sri Lanka, Kenya ve Tanzanya gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Fındık, kaju elması olarak bilinen meyvenin dibine yapışır ve özellikle Brezilya, Asya ve Afrika’da çeşitli kullanımlara sahiptir.

Kaju fıstığı çok besleyicidir ve bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, potasyum ve çinko gibi proteinler ve temel minerallerle yüklüdür. Sodyum da çok küçük miktarlarda mevcuttur. Kaju fıstığı ayrıca C vitamini, B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B6 ​​vitamini, folat, E vitamini (alfa-tokoferol) ve K vitamini (filokinon) gibi vitaminler içerir. Bir oleik asit kaynağıdırlar ve uygun şekilde tüketildiklerinde iyi miktarda tekli doymamış yağ ve zararlı kolesterol içermeyen düşük miktarda çoklu doymamış yağ sağlarlar.

Yağ almanızı sağlayabileceğine dair yaygın inanışın aksine, diyetinizdeki önemli miktarda kaju fıstığı size birçok sağlık yararı sağlayabilir. Kaju fıstığının sağlığa faydaları arasında sağlıklı bir kalp, güçlü sinir ve kas işlevi, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardım ve iyileştirilmiş kemik ve ağız sağlığı bulunur. Ayrıca diyabet, anemi ve safra kesesi taşlarından kurtulma sağlarlar. Antioksidan savunmaya katkıda bulunarak, daha iyi bir bağışıklık sistemini de desteklerler.

Kajunun Faydaları

Kaju Fıstığının Sağlık Faydaları

Kaju fıstığının sağlık yararlarından bazıları şunlardır:

1. Kaju Fıstığının Kalp İçin Faydaları

Kaju fıstığının en büyük faydalarından biri kalp içindir. Kaju fıstığının kolesterol içermemesi ve kalbin iyi çalışmasına yardımcı olan düşük yağ içeriği nedeniyle kalbinizi sağlıklı tutar. Ek olarak, kalbinizi birçok kalp hastalığından uzak tutan güçlü antioksidanlar içerir. Kan basıncınızı kontrol altında tutar: Magnezyumun varlığı kan basıncınızı korumaya yardımcı olur ve hipertansiyonu düşürür. Kan basıncını düşürme eğilimi kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur.

Bu fındık, kötü kolesterol seviyesini düşürmeye ve vücudunuzdaki iyi kolesterolü ve ayrıca kalbinizi sağlıklı tutan trigliserit seviyesini yükseltmeye yardımcı olan palmitoleik asit ile birlikte oleik asit içerir. Böylelikle kan lipid profilinizi dengede tutarak sizi inmelerle birlikte koroner arter hastalığından korumaya fayda sağlar.

Kaju fıstığı aynı zamanda güçlü antioksidanlar olan ve kalp ritim bozukluğu ve serbest radikallerden kan damarlarını engelleyen omega-6 yağ asitleri ve omega-3 yağ asitlerinin büyük kaynağıdır.

Özellikle, oleik asit gibi temel yağ asidi, kolesterolün kan dolaşımınıza taşınmasını engeller, böylece düşük yoğunluklu lipoproteinleri (LDL) azaltır ve kana odaklanan yüksek yoğunluklu lipoproteini (HDL) yükseltir ve  kalp hastalıkları olasılığını düşürür .

2. Kan Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olur

Kaju fıstığı, serbest radikallerin vücudumuzdan atılmasında çok önemli bir rol oynayan harika bir bakır kaynağıdır. Bakır eksikliği, anemi gibi demir eksikliklerine neden olabilir. Bu nedenle diyetimiz önerilen miktarda bakır içermelidir. Ve kaju fıstığı harika bir kaynaktır.

3. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermek aynı zamanda kaju fıstığının en iyi faydalarından biri olarak kabul edilir. Protein ve yağlarla paketlendikten sonra bile, kolesterol, sağlıklı protein ve iyi yağ içermediği için kuruyemişin kilo kontrolüne yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle kilo bilincine sahip kişiler, fazladan kilo alımını engellemek için haftada yaklaşık iki gün kaju yemeye başlayabilir.

Dahası, kaju fıstığı gibi kuruyemişlerin “fazla yağı yakmak için metabolik süreci hızlandıran Omega 3 yağ asitleriyle doludur. Kuruyemişler, besleyici oldukları ve sizi daha uzun süre tok tutmaya eğilimli oldukları için kilo vermek isteyenler için harika bir atıştırmalıktır. Kuruyemişler, kilo verme çabası içinde olanlar için her zaman çiğ ve tuzsuz olarak yenmesi tavsiye edilmektedir.

4. Kaju Fıstığının Cilt İçin Faydaları

Kaju tohumlarından elde edilen kaju yağı cildiniz için oldukça faydalıdır. Kaju fıstığı yağı selenyum, çinko, magnezyum, demir ve fosfor açısından zengindir. Ayrıca, fitokimyasallar, proteinler ve antioksidanların harika kaynaklarıdır. Beslenme uzmanı Anju Sood, kaju fıstığındaki yüksek selenyum yüzdesi sadece cildiniz için iyi olmakla kalmayıp aynı zamanda kanseri önlemeye de yardımcı oluyor. Kaju fıstığı, serbest radikallerin yok edilmesini artırır ve vücudunuzdaki demirin uygun şekilde kullanılmasını teşvik eder, bu da melanin adı verilen saç ve cilt pigmenti üretimine yol açar. Bu, bağ dokusunun korunmasına yardımcı olur ve cildinizin kırışıksız ve sağlıklı olmasını sağlar.

5. Sağlıklı ve Parlak saçlar

Uzmanlar, kaju tüketiminin yanı sıra saç derinize kaju yağı sürmenin sağlıklı saçlar sağladığını söylüyor . Beslenme uzmanı Gargi Sharma, “Kaju fıstığı yağında bulunan bakır, melanin adı verilen cilt ve saç pigmenti üretimine yardımcı oluyor” diyor. Ayrıca saç rengini geliştirir ve linoleik ve oleik asitlerin varlığından dolayı ipeksi pürüzsüz bir doku sağlayabilir.

6. Sağlıklı Kaslar ve Sinirler

Kaju fıstığı, vücudun kemiklerinin, kaslarının, dokularının ve organlarının sağlıklı gelişimi için zorunlu olan harika bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum kan basıncını korumaya , bağışıklık sistemini güçlendirmeye , sinir fonksiyonunu korumaya ve kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olur. Magnezyum eksikliği, kalsiyum metabolizmasını ve düzenlenmesinden sorumlu hormonları değiştirir.

7. Diyabet Riskini Azaltır

Kaju fıstığında çok düşük miktarda şeker bulunması ve zararlı kolesterol içermemesi, onları diyabetik hastalar için güvenli kılar! Bu, tip 2 diyabet riskini düşürmeye bile yardımcı olur  .

8. Kanseri Önleme

Kaju fıstığının en önemli faydalarından biri kanseri önlemektir. Büyüme ve bölünmelerini sona erdirerek tümör hücrelerine karşı savaşma kabiliyetine sahip Proantosiyanidin (flavonoller) içerir. Proantosiyanidinler, kanserli hücrelerle savaşmaya yardımcı olan yüksek miktarda bakır içeren bileşiklerdir. Ayrıca prostat kanseri, kolon vb. Çeşitli kanserleri de inhibe eder.

9. Kemik ve Ağız Sağlığını Artırır

Kaju fıstığı, dişlerin ve kemiklerin sağlıklı gelişimi için gerekli olan fosforu sağlar. Fosfor ayrıca protein sentezine, karbonhidratların ve yağların emilmesine ve hücresel sağlığın korunmasına yardımcı olur. Magnezyum içeriği, düzenli olarak kullanıldığında sağlıklı ve güçlü diş ve diş etlerinin korunmasına yardımcı olur.

10. Anemi Riskini Azaltır

Kaju, vücutta oksijen taşımak için hayati önem taşıyan ve enzimlerin ve bağışıklık sisteminin işleyişine yardımcı olan bir diyet demir kaynağıdır. Diyette demir eksikliği  yorgunluğa, kansızlığa ve enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artmasına neden olabilir.