İzole ve Bileşik Hareketler

İzole ve bileşik hareketler kendi aralarında farklılıklar gösteren egzersiz çalışma şekilleridir. İzole hareketler tek bir eklem kasını aktif ederken, Bileşik hareketler ise birden fazla eklem kasını çalıştırır. İzole hareketlerin faydaları, kas gelişimi ve görsellik için en etkili yöntemdir. Esneklik, çekirdek kuvvet, güç ve kas gelişimi için Bileşik hareketlerin faydaları kesinlikle görmezden gelinemez. En doğru antrenman metodunu seçmek için ilk önce izole ve bileşik hareketleri en iyi şekilde bilmek gerekir. Bu yazımızda izole ve bileşik hareketler (compound) hakkında detaylı bilgiler edinmiş olacaksınız.

Bileşik Egzersizlerin Faydaları

Bir egzersiz programından en iyi şekilde yararlanmaya çalışan sağlıklı sporcular için genellikle bileşik egzersizler önerilir. Birçok kişi ortak hareket modellerine dönüştükleri ve aynı anda daha fazla kas çalıştıkları için bileşik egzersizleri tercih etti.

 • Daha Fazla Kalori yakarsınız. Bileşik egzersizler, daha kısa sürede tam vücut egzersizi yapmanızı sağlar. Daha fazla kas grubu çalıştığı için daha fazla kalori yakmanızı sağlar.
 • Kalp atışı hızlandırır. Kardiyovasküler egzersizin amacı, kalbin bir pompa gibi işlev görmesini geliştirmektir. Koşu ve bisiklete binme gibi aktivitelerle veya bileşik hareketler gibi önemli miktarda kas dokusu içeren egzersizler yaparak kalp atışınızı hızlandırıp, kardiyovasküler fayda sağlamış olursunuz.
 • Daha Güçlü olmanızı sağlar. Compound hareketler egzersiz esnasında daha fazla kas grubunun çalışmasına izin verir, bu da daha fazla ağırlık kaldırmanızı ve daha güçlü olmanızı sağlar.
 • Hareket verimliliğini artırır. Bileşik egzersizler, hareket becerilerinin ve dinamik dengenin gelişmesine fayda sağlar ve genel yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.
 • Zamandan tasarruf ettirir. Bileşik egzersizlerin faydası, zamanınızın verimli kullanılması olabilir. Egzersiz yapmak için sadece sınırlı zamanınız varsa, bileşik egzersizlere odaklanarak daha fazla kas çalışarak, daha fazla güç kazanabilirsiniz. Eğer haftada en az 2 gün gitme şansınız varsa full body antrenmanları yaparak tüm kas gruplarınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Esnekliği arttırır. Sırt, kalça, omuz, kol, bacak gibi çeşitli kas gruplarını aktive ettiğinden hem kas yapmanıza hemde daha esnek olmanıza yardımcı olur. 
 • Koordinasyonu geliştirir. Bileşik hareketler, bir eklem veya eklem çevresindeki çoklu kasların, çalışma esnasında bir birleri arasında işlevi ve zamanlamasıyla birlikte tüm kasların, güç üretmek ve kontrol etmek için birlikte çalışmasını geliştirir.

Bileşik (Compound) Hareketler Listesi


Göğüs Bileşik Hareketler

1-Barbell Bench Press 5-Incline Barbell Bench Press
2-Dumbbell Bench Press 6-Incline Dumbbell Bench Press
3-Weighted Dips for Chest7-Decline Barbell Bench Press
4-Şınav8-Decline Dumbell Bench Press

Sırt ve Kanat Bileşik Hareketler

1- Barbell Deadlift 5- Barfiks
2- Bent-Over Barbell Row6- Standing T-Bar Row
3- Wide-Grip Pulldown 7- Seated Cable Row
4- Reverse Peck Deck Fly8- Reverse Fly

Mide Bileşik Hareketler

Cable CrunchHanging Dumbbell Knee Raise
LandmineCaptain’s Chair Leg Raise
Ab-Wheel RolloutWeighted Decline Sit-up
PlankFlag exercise

Omuz Bileşik Hareketler

1- Barbell shoulder press5- Reverse Peck Deck Fly
2- Arnold Press6- Dumbell Bent Over Lateral Raise
3- Dumbell Shoulder Press7- Weight Plate Front Raises
4- Handstand Push-ups8- Push Press

Bacak Bileşik Hareketler

1- Barbell Squat5- Calf Press
2- Standing Calf Raise6- Romanian Deadlift
3- Leg Press7- Hack Squat
4- Dumbbell Lunge8- Bisiklet

Ön Kol Compound Bileşik Hareketler

1- Barbell Curl5- Hammer Curl
2- Z Bar Curl6- Dumbbell preacher curl
3- Concentration Curl7- Farmer’s Walk
4- Dumbell curl8- Zottman Curl

Arka Kol Compound Bileşik Hareketler

Close-Grip Bench PressDiamond Push-Up
Weighted DipsBench dips

İzolasyon Egzersizlerinin Faydaları

İzolasyon egzersizleri genellikle bir yaralanma sonrası ortaya çıkan kas dengesizliğini veya zayıflığını düzeltmek için önerilir. Belirli bir kasın izole edilmesi bazen gücünü etkinleştirmek ve arttırmak için gereklidir. Bir yaralanmadan sonra, kas genellikle zayıflar ve diğer kaslar bu zayıflığı telafi eder. Yaralı kasları bir daha düzgün hale getirmek için yeniden eğitmezseniz, düzeltilmesi zor bir biyomekanik dengesizlik oluşturabilir.

Zayıflığınızı diğer kaslar telafi ettiği için fark edilmese bile, tüm kasların maksimum kasılmada ne kadar güçlü olacağını hayal edin. Yalnız bu, zaman zaman izolasyon egzersizleri yapmak için iyi bir nedendir.

Spesifik izolasyon egzersizlerin faydaları, belirli bir kas grubunun boyutunu veya büyüklüğünü arttırmaktır. Sağlıklı sporcuların çoğu, bir antrenman programının çoğunluğu için bileşik egzersizler kullanır ve bu programı gerektiği gibi tamamlamak için izolasyon egzersizleriyle destekler.

İzole ve Bileşik Ortak Hareketler

Bazı hareketler teoride bileşik gibi gözükse de pratikte izole olabilen hareketler diyebiliriz. Örnek olarak, amacınız biceps kaslarını izole etmek olsun. Barı yada dambılı elinize aldığınızda ön kolunuz etkileşime geçmeye başlar. İki bölümden oluşan biceps kasları kıvrımla gelişen bir yapıdadır. Bazı hareketler kolun dış tarafına veya iç tarafına daha fazla etki eder. Eğer kolun sadece bir bölümünü izole etmek istiyorsanız, o bölümü çalıştıran harekete odaklanmalısınız. Bu işlem pratikte izole gibi gözükse de teoride bileşik hareket olarak kabul görür. Çünkü daha barı kaldırdığınızda bile ön kolunuzda ki kas aktif olarak çalışmaya başlar. Teoriye baktığınız zaman tek kas grubunu etkileyen egzersiz izole hareket olduğundan bu durum aslında bileşik hareket olarak tanım görür.

Örn:

 1. Concentration Curl (Long Head-Uzun Kafa)
 2. Scot Curl Z-Bar (short Head-Kısa Kafa)
 3. Barbell Curl (Long Head-Uzun Kafa)
 4. Cable Curl (short Head-Kısa Kafa)
 5. Hammer Curls (Brachioradialis)

Bileşik ve İzolasyon

Hem bileşik hem de izolasyon egzersizleri, çok yönlü bir egzersiz programında mutlaka olmalıdır. Tam, verimli ve fonksiyonel bir egzersiz yapmak istiyorsanız, eğitiminiz sırasında ağırlıklı olarak bileşik egzersizler yapmak idealdir. Ancak belirli bir kas, kas grubu veya eklemi izole ederken gerekli ve tavsiye edilen zamanlar vardır. Bu dönemlerde izole hareketler kullanılarak programlara dahil edilir.

2 thoughts on “İzole ve Bileşik Hareketler

 • 10 Ağustos 2020 tarihinde, saat 21:50
  Permalink

  İzole ve bileşik hareketleri bilmek, hangi hareketin nereyi çalıştırdığını anlamak gerçekten önemli.

  Yanıtla
 • 8 Eylül 2020 tarihinde, saat 05:57
  Permalink

  iki kolum arasında dengesizlik vardı izole hareketler ile serbest çalışarak bu durumu eşitledim. izole hareketleri hafife almayın bence aralara serpiştirmekte fayda var

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir