Yağ Yakımını Hızlandıran Kardiyo Hareketler

Yürüme, yüzme, koşma, futbol oynama, tenis oynama, ip atlamak gibi bazı aktiviteler aslında yağ yakıcı kardiyo hareketleri olarak değerlendirilebilir. Bu egzersizleri yaparken, kalp atış hızını arttırdığınız için oksijen gelişiminin sağlanması ve yağ yakımının hızlanması gibi de etkileri bulunmaktadır. Kalp hızını arttırmak, metabolizmayı da hareketlendirmek demektir. Kilo verdiren hareketler yaparken, kardiyo esnasında doğru nefes alıp vermekte oldukça önemli bir etkendir. Bu sayede, kardiyo yapmanın yağ yakımına katkısı olur. Önce beslenmenize dikkat ederek sonrasında Yağ yakımını hızlandıran kardiyo hareketleri uygulayarak kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Kardiyo hareketlerini yapmaya başladığımız ilk dakikalarda kas hücreleri ağırlıklı olarak enerjisini karbonhidratlardan kullanır. Vücudun tam anlamıyla yağ yakmaya başlaması 15-20 dakikayı bulabilir. Kardiyo iki çeşitte uygulanabilir. Bunlardan biri düşük tempolu (LISS) aerobik bir diğeri ise, yüksek tempolu (HITT)  aerobik tir.

Kardiyo Hareketler

Yağ yakımını hızlandıran hareketler dediğimiz zaman ilk başta kardiyo hareketleri aklımıza gelir. Çünkü yağ yakımını hızlandırmanın en kolay yolu bu hareketleri yapmaya başlamamızdır. Kardiyo hareketlerine başlamadan önce ısınma hareketleri yapmamız, kaslarımızın ve eklemlerimizin zarar görmesini engeller. Bu yüzden her antrenmandan önce ısınma, sonrasında esneme hareketleri yapmamızda fayda var.

Kardiyo Hareketler

İp atlamak

İp atlama egzersizi kardiyo hareketleri arasında en faydalı olan aktivitelerden biridir. İp atlamak oldukça kalori yakan bir aktivitedir. Oldukça Eğlenceli bir aktivite olan ip atlama egzersizinin faydaları da oldukça fazladır. İp atlama antrenmanı yaparak ve ip atlama programına uyduğunuz sürece düzenli ve sağlıklı beslenme ile ip atlayarak zayıflamak mümkün.

İp atlamanın faydaları

 • İp atlamak tüm kas gruplarını çalıştırır
 • Kan akışını hızlandırır
 • Ergenlik döneminde boy uzamasına yardımcı olur
 • Kardiyo etkisi yaratarak yağ yakımını gerçekleştirir
 • 1 dakika ip atlayarak 10-20 arası kalori yakmanızı sağlar
 • Kardiyovasküler sistemin güçlenmesini sağlar
 • Vücut direncini arttırıp vücuda çeviklik kazandırır
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Selülitleri azaltır ve bacakların incelmesine yardımcı olur
 • Varis oluşumunu önler
 • Kas ve eklemleri güçlendirir
 • Açık havada yapılan ip atlama ak ciğerlerinize temiz hava pompalanmasını sağlayarak ak ciğerlerin nefes alma kapasitesini arttırır.

Yürüyüş ve Koşu yapmak

Düzenli olarak yürüyüş yapmanız kilo vermenize ve zayıflamanıza yardımcı olur. Yürüyüş yaptığınızda vücudunuzdaki toksinlerden kurtulur ve yağ yakımını hızlandırırsınız. Yapılan her spor aktivitesinde olduğu gibi, koşu yapmakta yağ yakılmasına önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Koşu yapmanın faydaları sadece yağ yakımından ibaret değildir. Koşu yapmak insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kardiyo Hareketler

Günde en az 30 dakika yürüyüş ve 10 dakika hafif tempolu koşu yapmanız bile yağ yakmanız için fayda sağlamaya yeterli olacaktır.

Kalça Hareketleri

Kilo verirken yağların en zor eridiği bölgelerden biri kalça ve basenlerdir. Basenlerinizden kurtulmak için Evde basen eritme hareketleri uygulayabilirsiniz. Basen eritme yöntemlerinin en başında Sağlıklı beslenme gelmektedir. Eğer basen eritme diyeti uygulamıyorsak sadece spor ile basenler den kurtulmak imkansız olabilir. Basenleri inceltmek için tüm vücudumuzu bir takım halinde çalıştırmamız gerekir.

Çömelme hareketi Squat40 tekrar
Skater hareketi 45 saniye
Sumo çöküşü40 tekrar
Yan kalça kaldırmaSağ 25 – Sol25
Komando dansı20 tekrar
Duvar pozisyonu 25 saniye
Kardiyo Hareketler

Mide Egzersizleri

Mide kasları egzersizlerini evde de uygulayabilirsiniz. Spor salonlarına gitmenize ve ücret ödemenize de gerek yoktur. Mide hareketleri çalışarak yağ yakımını hızlandırabilir ve daha sıkı bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Mide kaslarının egzersizlerini şöyle sıralayacak olursak; mekik, yan karın kasları, leg lift, sopasız twist, yan karın için sabit duruşlar, plank egzersizleri olarak belirtebiliriz. Özellikle yürüyüş ve koşu egzersizlerinden sonra mekik egzersizlerine vakit ayırmanız kardiyo açısından daha etkili olmaktadır.

Mekik
Yana eğiş
Leg lift
Sopalı twist
Yan Plank
Plank
Kardiyo Hareketler

Bisiklet Sürmek

Bisiklet sürmek en zevkli kardiyo aktivitelerinden biridir diyebiliriz. Bisiklet sürmenin metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımına faydası olduğu gibi bir çok sağlıksal anlamda etkili olduğu açıkça bilinmektedir. Bisiklet sürerek kardiyovasküler sistemimizi güçlendirip, nefes alışımızı kuvvetlendirip, kalbimizin ve ciğerlerimizin ihtiyacı olan oksijeni temin etmesini sağlayabiliriz. Ayrıca Bisiklet sürmek bacak ve baldır kasları için oldukça etkilidir. Günlük 30-45 dakika bisiklet çevirmek kardiyo yapmanıza oldukça fayda sağlayacaktır.

Kardiyo Hareketler

Pilates Hareketleri

Son zamanlarda ilgi görmekte olan pilates egzersizi eğlenceli olmasına rağmen, vücuda ve bireylerin ruh sağlığına olumlu bir şekilde etki etmektedir. Sıkılaşma ve esneklik açısından etkili olan pilates hareketlerini evde basitçe uygulamanız mümkün olabilir. Günde 30-45 dakika pilates çalışarak yağ yakımına fayda sağlayabilirsiniz.

Kardiyo Hareketler

Yüzme

Fiziksel ve fizyolojik aktivite olan yüzmek, sağlıksal açıdan oldukça önemli aktivitelerden biridir. Kas ve eklemlerin gelişimini etkileyen yüzme, kalori yakma konusunda önerebileceğimiz aktivitelerin arasında yer almaktadır. Ayrıca Yapılan araştırmalar yüzmenin 12 haftalık bir süreçte tıpkı yoga gibi anksiyeteyi ve stresi azalttığını gösteriyor.

Kardiyo Hareketler

Yüzmenin faydaları

 • Kas ve eklemlerin gelişimesini sağlar
 • Metabolizmayı hızlanırır ve yağ yakımını kolaylaştırır
 • Kas ve eklem hastalıkları için önleyici fiziksel aktivitedir 
 • Kolestrolü dengeleyip , Kalp sağlığına iyi gelir
 • Esnekliği arttırıp, vücut direncini yükseltir
 • Yüzmek bütün kas gruplarını eşit şekilde çalıştırdığı için eklem ve kemiklerin korunup, gelişmesinde oldukça faydalıdır
 • Astıma iyi gelir
 • Sindirim sistemini hızlandırıp, bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Yüzmek rahatlatıcı bir egzersiz olduğundan ruh ve sinir sağlığına oldukça etkilidir
 • Düzenli yüzmek, Kendine güveni ve odaklanmayı sağlayarak iç rahatlık verir
 • Fiziksel ve fizyolojik aktivite olan yüzmek yağsız kas kütlesinin gelişmesini ve güç artışını sağlar
 • Solunum sistemini düzgün kullanmamızı sağlayarak, Beyine giden oksijen ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynar.

2 thoughts on “Yağ Yakımını Hızlandıran Kardiyo Hareketler

 • 28 Ağustos 2020 tarihinde, saat 07:08
  Permalink

  Yağ yakımını hızlandırmak için en güzeli HIIT kardiyo. Deli gibi yağ yakmayı sağlıyor

 • 12 Kasım 2020 tarihinde, saat 02:35
  Permalink

  formda kalmak için koşu ve ip atlıyorum daha ne yapayım 🙂

Yorumlar kapatıldı.